8 grote gemeenten (Almere, Assen, Eindhoven, Enschede, Groningen, Haarlem, Leeuwarden en Nijmegen) hebben een manifest gepubliceerd waarin ze hun ICT-diensten- en softwareleveranciers nadrukkelijk verzoeken om aan hun wensen voor meer openheid tegemoet te komen.
Verschillende besturingssytemen
De gemeenten proberen zo de applicatieleveranciers te dwingen programma's te leveren die onder verschillende besturingssytemen kunnen draaien en die gemakkelijk te koppelen zijn. Gemeenten willen gebruik maken van open source-software en open standaarden (bv Linux in plaats van Windows, en OpenOffice in plaats van Microsoft Office) waar geen dure licenties voor nodig zijn, en die eenvoudig aan elkaar te koppelen zijn, maar grote automatiseerders weigeren dergelijke programmatuur te ondersteunen.
Open source-software scheelt veel geld
Op dit moment worden gemeenten gedwongen dure software aan te schaffen van grote fabrikanten als Microsoft, IBM of Oracle en dure onderhoudscontracten te sluiten. Automatiseerders stellen onder andere dat open source software van onvoldoende kwaliteit is. Toch is al in een aantal gemeenten, zoals Vaals, Haren en Terneuzen aangetoond dat er technisch geen beperkingen meer zijn. Het gebruik van open source-software en open standaarden scheelt veel geld.
Ososs
Het manifest komt voort uit Ososs, een overheidsorganisatie die het gebruik van open source en open standaarden stimuleert.
Inmiddels ondersteunt ook de gemeente Den Haag het Manifest.
Meer informatie
Meer informatie, waaronder het manifest, is te vinden op de website van Ososs: www.ososs.nl
