“Laat de gemeente vooral investeren in wat goed is voor de stad, in plaats van eenzijdige focus op wat goed is voor 'de klant'”
Jos van der Knaap - gemeentesecretaris Wijchen

Het VGS kandidatenprogramma

In de twee VGS kandidatenprogramm's (2010 en 2011) werkten kandidaat gemeentesecretarissen aan inhoudelijke thema’s als authentiek leiderschap, teamvorming, organisatieontwerp, realisatie, zelf-, sociaal- en omgevingsbewustzijn, politiek, advisering en sturing.

Talenten verder ontwikkelen
Docenten, ervaren gemeentesecretarissen, opvallende leidinggevenden en coaches stimuleerden de kandidaten op allerlei vlak om hun talenten verder te ontwikkelen. Via seminars, keuzemodules en stages raakten de kandidaten bekend met de competenties voor een gemeentesecretaris waaronder bestuurlijke en politieke sensitiviteit, participatieve besluitvaardigheid en probleemoplossend vermogen, persoonlijk optreden en zelfreflectie.

Het programma
De twee Kandidatenprogramma's duurden elk zo'n zes maanden en werden uitgevoerd door Sioo, (interuniversitair centrum voor leren, veranderen en leidinggeven) en Publiek Domein.

Selectiecriteria

  • Bij de selectie werd gekeken naar ervaring in de rol van
    '(eind)verantwoordelijke' in een complexe context, ervaring met dubbele
    aansturing door management en (raad van) bestuur en daarnaast
    affiniteit met bestuur en/of politiek.
  • Voor de functie-eisen van de gemeentesecretaris zie:
    het algemeen profiel van de gemeentesecretaris/ algemeen directeur,
    zoals opgesteld door de Commissie Persoonlijke Ontwikkeling van VGS.

Achtergrondinformatie